Предпросмотр файла:
Сабақтың тақырыбы: Қасым Аманжолов «Жамырап күнде жас өмір» өлеңі.
Сынып: 5
Мерзімі: 07.03.2015
Сабақ мақсаттары: Жазушының өмірінен мәлімет беру, өлеңнің негізгі идеясын ұғындыру.
Міндеттері:
-
өлеңге мазмұндық талдау жасау;
-
топтық жұмыстар кезінде оқушылардың ой-пікірін еркін жеткізіп, жүйелі сөйлеу дағдысын дамыту;
-
туған жердің табиғатын құрметтеуге, құндылығын бағалауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Пәнаралық байланыс: тарих, музыка
Құралдар: түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргіш, А4 қағазы, А3 қағазы, смайликтер, дәптер, қалам, интербелсенді тақта.
Әдіс-тәсілдер: «Серпілген сауал», жұптық сұхбат, СКТ, Венн диаграммасы, «Карусель», «Синквейн».
Оқыту нәтижесі:
-
жазушы өмірінен, шығармашылығынан мәлімет алады;
-
идеясын аша біледі;
-
ақын ойы мен өз ойын салыстыра алады;
-
топтық жұмыста ойын еркін жеткізе алады;
Сілтеме: 5-сынып әдебиет Ә. Дайыр, т.б. Алматы, «Атамұра», 2011ж, Н.А.Оразахынованың «Қазақ әдебиетінен сатылай кешенді талдау технологиясы бойынша жалпы білім беретін мектептердің таңдау курсына арналған» оқу құралы. Алматы 2012, http://kitap.kz
Сабақ кезең дері |
Уақыт |
Кірікті рілген модуль |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті |
Білу
|
3 мин 5 мин |
Диалогоқыту |
Психологиялық ахуал. «Жер сілкінісі» ойыны арқылы топқа бөлінеді. Үй, тұрғын, жер сілкінісі дегенде оқушылар 5-ден топталады. Үй тапсырмасын тексеру «Серпілген сауал» арқылы тексеру. Қ.Әбдіқадыров «Қажымұқан» Смайлик арқылы ынталандыру 1. Қ.Аманжоловтың «Өзім туралы» өлеңін аудиоқабылдағыштан тыңдату. — Балалар, кімнің өлеңі? Автор жайында не білесіздер? |
3 оқушыдан үй, тұрғын болып жер сілкінісі дегенде 5 оқушыдан топталады. Сөйтіп топқа бөлінеді. Бір-біріне сұрақ қою арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді. Оқушылар үйде Қасым Аманжоловтың шығармашылығымен танысып келеді. Мұғалімнің сұрағына жауап беріп, тақырыпқа шығады. |
Түсіну
|
3 мин 5 мин
|
АКТ Диалогтік оқыту, СТО |
Бұл Қасым Аманжоловтың «Жамырап күнде жас өмір» өлеңі. «Ақылшы,адал,шыншыл мінезі өзімен бірге өлген жоқ,тамаша өлеңдерінде жүр».(Тахауи Ахтанов). Мен «Жамырап күнде жас өмір» өлеңін оқимын. Талдау сұрақтары: 1. Ақынның туған жеріне деген мақтаныш сезімін өлеңнің қай жолдарынан байқаймыз? 2. Неліктен Қасымды лирик ақын дейміз? |
2 оқушы қайталап мәнерлеп оқып шығады. Өлең мазмұнын түсініп алып, сұрақтардың жауаптарын дәптерлеріне жазады, жұпта талдайды. Жұптық жұмыс Ақынның туған жеріне деген мақтанышын мынадай жолдардан байқаймыз: «Құтты жер, Даласы мауыт-пүліштей, Дария дарқан думан жер, Өзені аққан күмістей, Даламыз толы байлыққа,Қаламыз толы білімге!» Екі оқушы дәптер алмастырып бір-бірін бағалайды. 1ұ-5ұ дейін бағалау. |
Қолдану
|
7 мин |
СТО ТжДБО ЖЕСО ОүБОБ |
Топпен жұмыс І топ: өлең мазмұнын қара сөзбен жаз. ІІ топ: өлең ішіндегі сөздерге мақал-мәтел жазу. (Туған жер, құан-тай, қой) ІІІ топ: суреттен марқа, құнан, тай, пүліш суреттерін сәйкестендіреді, сөздік жазады..
|
Топта талдау: І топ: қара сөзбен жазады. ІІ топ: Туған жер — Акқу көлін аңсайды Адам туған жерін аңсайды. Қой — Малды бақсаң қойды бақ, Қойдың сүті — қорғасын. ІІІ топ: Марқа -ерте туған қозылар Құнан- жылқы малы Тай -жылқы малы, 1 жастан асқаны Пүліш-мата Әр топ келесі топтың жұмысын Бағдаршам арқылы бағалайды. |
Талдау |
5 мин |
СТО ОЖТ ТЖДБО
|
Венн диаграммасы
Дарынды балаға қосымша тапсырма: Өлеңге СКТ жасау (Нашар оқитын оқушыға талдау алгоритмі беріледі) |
1)Әр оқушы талдауды Венн диаграммасына түсіреді: Сен еліңді қалай мақтан тұтасың? Ақын нені мақ тан етеді? 2) Жұпта талқылайды. Өзара бір-бірін бағалау. Талдау алгоритмі: Авторы – Тақырыбы – Жанр түрі – (поэзия, проза) Идеясы – Шумақ – Тармақ – Бунақ – Буын – Ұйқас – Әдеби-теориялық ұғымдар — Өлеңнің түйіні, тәрбиелік мәні — |
Жинақтау |
10 мин |
ТЖДБО СТО ОүБ |
Тақырыпты А1 парағы флипчартқа тұжырымдау. «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол» деген мақалдың мәнін аш.
|
Әр топ «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол» тақырыбы бойынша білімдерін жинақтап флипчартқа түсіреді. «Карусель» әдісі бойынша бағалау. ? түсініксіз ! ұсыныс + дұрыс (үш түрлі маркермен) |
Рефлексия Үйге тапсырма |
7 мин
|
ДжТБО ОүБОБ |
Біз бүгінгі сабақта сіздермен Қ.Аманжоловтың өлеңін талдадық, идеясын аштық. Ендеше, «Синквейн» әдісіарқылы рефлексия жасаңдар. Бес жолды өлең
Өлеңді жаттау |
Бес жолды өлең 1.Қасым 2. қажырлы, тік мінезді 3. жазды, айтты, еңбегі сіңді 4. Өртке тиген дауылдай ақын 5. Жауынгер (жаралы оралған) Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
Просмотр содержимого документа Қасым Аманжолов «Жамырап күнде жас өмір» өлеңі.
|
Сыныбы:5 |
||
Сабақ тақырыбы: |
Қ.Аманжолов «Жамырап күде жас өмір» |
||
Жалпы мақсат: |
Оқушыларға Қасым Аманжоловтың ақындық ерекшелігін,ақынөмірін таныту; оқушылардың сөйлеу мәдениетін,дүниетанымын кеңейту,даралап,деңгейлеп оқытуда өз бетімен шығармашылық дағдысын дамыту. |
||
Сілтеме: |
|
||
Оқу нәтижесі: |
Ақын өлеңін мәнерлеп оқи отыра,мән мағынасын аша алуы. АКТ пайдалана алуы |
||
Негізгі идеялар: |
Өмірдің шын мәнін ұғынуы |
||
Сабақта қолданылатын материалдар: |
интерактивті такта,флипчарт,оқулық, |
||
Оқыту әдістері: |
Жаңа әдістер: сұрақ- жауап, диалог. АКТ, СТО Бағалау |
Жеке, жұптық, топтық жұмыс Түртіп алу,екі жақты күнделік, |
|
Дерек көздері: |
Қ.Аманжолов «Жамырап күнде жас өмір»тақырыбына арналған материалдар: 1. Қазақ әдебиеті оқулығы 2. Қазақ әдебиеті оқушы анықтамалығы 3. Википедия ашық энциклопедиясы |
|
|
Тапсырмалар: |
сұрақтарға жауап беру, салыстыру,дәптермен жұмыс,рефлексия жасау |
|
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу (3 мин) |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
«Қара жорға » биін билету арқылы сыныпта психоло-гиялық ахуалды қалыптастыру |
Ортаға шығып «Қара жорға» биін билеу арқылы көңіл күйлерін көтеру |
ІІ. Үй тапсырмасы |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Шығарманы тексеру |
Шығармаларын оқиды |
ІІІ. Жаңа тақырып (5 мин) 8.38-8.48 |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Power Point таныстырылымы арқылы сабақты түсіндіру «Қасым Аманжолов» |
Сабақты мұқият тыңдап, есте сақтау |
Қызығушылықты ояту(5 мин) |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Диалогқа түсу /сыныпқа сұрақ қою/ Қасымның қандай өлеңдерін білесіңдер? Жатқа бір өлеңін сұрау «Қ.Аманжолов» деректі фильм Топқа Кәмпиттің сырты түріне қарап бөлу І топ «Кешегінің Қасым» ІІ топ «Бүгінгінің Қасым» ІІІ топ « Жазушы Қасым» |
Диалогқа түсіп,сұрақтарға жауап беру Жатқа өлең оқиды Фильмді тамашалайды Топқа бөлінеді. |
Сабақты бекіту кезеңі (17 мин) |
Деңгейлік тапсырмалар беріледі І деңгей: өлең мазмұнын қара сөзбен жазып шығыңдар. ІІ деңгей (алгоритмдік):өлең құрылысына талдау ІІІ деңгей: эвристикалық деңгей-өлең ішіндегі сөздерге мақал-мәтел жазу. ІV деңгей:шығармашылық деңгей. Ақынға хат жазу. «Қасымның әндері –ай»бейнеролик көру |
Топтар деңгейлік тапсырмаларды орындайды |
IV.Қорытындылау (5 мин) |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Бір біріне сұрақ қойдыру арқылы өздеріне бағалату |
Өзін-өзі критериалды бағалау |
V. Үйге тапсырма беру(2 мин) |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Өлеңді жаттап келу. |
Үй тапсырмасын білу, түртіп алу |
VI. Бағалау (5 мин) |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Формативті бағалау |
Өзін өзі бағалау |
VII. Рефлексия(3 м |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
Инсерт әдісі арқылы |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын инсерт әдісі арқылы жеткізу |