Предпросмотр файла:
Берілген уақыт |
Пәні: Информатика |
Мерзімі: |
Сыныбы: 8 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Компьютерлік графикажәне оның түрлері
|
|||
Сабақтың реті: |
24-сабақ |
|||
Жалпы сабақтың мақсаты: |
Компьютерлік графикамен танысу арқылы графиканың түрлері туралы өз ойларын ортаға сала отырып білімдерін жетілдіреді. |
|||
Оқу нәтижелері:
|
-Ұжымда, шағын топта, жұпта жұмыс жасай отырып, бірін-бірі тыңдауды, сыйлауды үйренеді. |
|||
Түйінді идеялар: |
Оқушылар «Компьютерлік графика» туралы білімдерін шыңдайды. Топтық жұмыс арқылы оқушылар өзара пікір алмасып, ортақ тұжырымға келеді. Топ арасында формативтік бағалау нәтижесінде ынталандыру жүргізіледі; |
|||
Сабақтың типі: |
Жаңа білімді зерделеу мен алғашқы есте сақтау және іс-әрекеттер тәсілдері |
|||
Сабақтың түрі Сабақтың типі |
Дәстүрлі сабақ
Аралас сабақ |
|||
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
ООЖТ, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету әдісі, Шаттық шеңбері, күту ағашы, ой қозғау, құндылықтар спекторы, алты басты айдаhар, бірлік, көп нұсқалы жауаптарды қажет ететін сұрақтар, көңіл-күй қоржыны әдістері. |
|||
Жұмыс түрлері: |
Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс |
|||
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: |
Интерактивті тақта, ақ парақшалар, маркерлер, стикерлер. |
|||
І Қызығушылығын оятукезеңі: |
||||
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|||
3 мин |
1-әрекет . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Қарама-қарсы» сап арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтады, сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастыру. |
Оқушылар бір-бірінің қолын алып, тілек айту арқылы сыныптың жағымды эмоциялық ахуалын қалыптастырады. |
||
1 мин |
2-әрекет. «Күту ағашы» әдісі бойынша бүгінгі сабақтан күтетіндерін анықтау. |
Оқушылар тақтадағы күту ағашына бүгінгі сабақтан не күтетіндіктерін стикерге жазып, іледі. |
||
1 мин |
3-әрекетКомпьютерлік графиканың түстер тобы арқылы оқушылар топтарға бөлінеді.
|
Оқушылар таңдаған түстері арқылы 3 топқа бөлінеді. |
||
5 мин |
4-әрекет.Жеке, жұппен, топпен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша оқушылар. Топтарына берілген атаулардың мағынасын ашады |
Әр оқушы жеке ойланады, жұбымен және топпен талқылайды. Өз ойларын А4 параққ түсіріп дайындайды. Ұжымға жариялайды. |
||
5-әрекет.Ұжымдық жұмыс: Ой қозғау әдісі бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын болжау. |
«Түстер» болмаса, «Графика туралы» — деп жауап берулері мүмкін.
|
|||
|
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: |
|||
15 мин |
6-әрекет.Топтық жұмыс:Ой тастау. Болжау әдісі. Компьютерлік графика туралы не білесіңдер? постер жасайды. Тыңдап отырған үштік әдіс Енді компьютерлік графика дегенімізге анықтама беріңдер? |
Жеке, жұптық, топтық жұмыс: жұпта, топта талқылап, түсінгендерін постерге түсіреді, жариялайды.
|
||
3 мин |
7-әрекет: Жеке жүмыс «Алты басты айдахар» әдісі бойынша Жаңа тақырыпты меңгергендерін, түсінгендерін анықтау. |
Оқушылар өздері жеке – жеке бояйды қаншалықты меңгергенін. |
||
2 мин |
8-әрекет. Ұжымдық жұмыс: Ойсергек «Сергіту сәті» бейнебаяндағы қимылдарға қарап жаттығу жасауларын ұсыну. |
Оқушылар «Сергіту сәті» бейнебаяндағы қимылдарға қарап жаттығу жасап сергейді. |
||
1 мин |
9-әрекет: Жеке жұмыс: Үй тапсырмасын беру: Компьютерлік графика және оның түрлері туралы қосымша ақпарат әкелуді тапсыру. |
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазып алады, сұрақтары болса қояды. |
||
|
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: |
|||
7 мин |
10-әрекет. Топтық жұмыс: «Көп нұсқалы жауаптарды қажет ететін сұрақтар»әдісі арқылы пікірталас ұйымдастыру. Белсенді бір топтың мүшелеріне сұрақ қоюды тапсыру, ал қалған топ сол сауалдарға жауап берулеріне мүмкіндік беру.
|
Белсенді бір топтың мүшелері екі топқа сауалдар қойып жауап алады, қорытындысын шығарады.
|
||
4 мин |
11-әрекет. Кім шапшаң. Оқушыларға техникаға байланысты А М К Ж П Р деген әріптер беріледі. |
Дарынды оқушылар тез айтады, орта деңгейлі оқушылар кідіріп қалады. .
|
||
1 мин |
12-әрекет. «Көңіл-күй қоржыны» әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйлерін білу. |
Оқушылар алдарында тұрған смайлдар арқылы өздерінің сабақтан кейінгі көңіл-күйлерін білдіреді |
||
2 мин |
13-әрекет. «Күту ағашы» әдісі арқылы кері байланыс орнату. Стикер тарату. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан күткендерін стикерге жазып «Күту ағашына» іледі. |
||
|
Мұғалімі |
Малыбаева Гульмира Адильбаевна |