Халықаралық бірліктер жүйесі

Предпросмотр файла:

Сабақ жоспары: Физикалық шамалар мен өлшеулер

Сабақ: 3

Мектеп: №217 орта мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың

тақырыбы:

Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ)

Сабақ негізделген оқу мақсаты

7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың ХБЖ-дегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру;

Сабақтың мақсаттары

Оқушыладың барлығы:

Физикалық шамалардың өлшем бірлікті ХБЖ-ға айналдыра алады.

Оқушылардың көпшілігі:

Туынды бірліктерді түрлендіріп, есептер шығарауда қолданады

Кейбір оқушылар:

Тұрмыста және техникада өлшеу құралдар мен жұмыс жасай біледі.

Ойлау дағдылары

Білу,Түсіну,Қолдану

Бағалау критерийлері

1.Физикалық шамаларды біледі.

2.Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға айналдыра алады

3.Физикалық шамалардың туынды бірліктерін ХБЖ айналдыра алады.

Алдыңғы оқу

Уақыт,жол,масса.(төменгі сыныптан біледі)

Пәнаралық байланыс

Математика(4-сынып)

Жаратылыстану(5-сынып).

Құндылықтар

Шығармашылық,сын тұрғысынан ойлау,қарым-қатынас жасау қабілеті,жауапкершілік.

Тілдік мақсат

Оқушылар:

Не істей алады?

Салыстырады,себебін түсіндіреді,дәлелдейді.

Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):

Физикалық шама, ХБЖ, туынды бірліктер

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған сұрақтар:

Физикалық шама дегеніміз не?

Физикалық шаманы өлшеу дегеніміз не?

Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба?

Неліктен Халықаралық бірліктер жүйесі қабылданды?

Физикалық шамалардың негізгі және туынды бірліктеріне мысалдар келтіріңдер.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

  1. Ұйымдастыру.

  2. Үй тапсырмасын тексеру (шағын тест, бірін-бірі бағалау)

  3. Жағымды ахуал туғызу.Бейнесюжет(2 минут)

Бейнекөрсетілім не туралы баяндалды?

  1. Топқа бөлу. «Құпия зат»әдісі. (3 минут)

/мақсаты-оқушыларға затты көрсетемін. Олардан оның не екенін және сабақпен қалай байланысқанын анықтауды сұраймын/

Жаңа тақырып бойынша физикалық шамаларды өлшейтін қүралдардың суреттері таратылады. Төрт топ осы суреттер арқылы бөлінеді.

Топтарда 5 рөлді анықтайды: көшбасшы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы.

Бақылаушының бағалау парағы

Бағалау өлшемдері

Көш

басшы

Хатшы

Баянда

машы

Уақыт сақшысы

Ішкі бақылаушы

Сыртқы бақылаушы

1

Тапсырманың орындалуы

2

Өз міндетін атқаруы

3

Құнды идеяның айтылуы

Таратпа қағаз

38 попугаев — YouTube

https://www.youtube.com/watch?v

=WmhtNS1oC6Q

Сызғыш, таразы, секундомер, термометр

Сарапшыларға бағалау кесте

Ортасы

20 мин

  1. Топтық жұмыс. «Ойлан. Бірік. Бөліс»әдісі.

(Мәтінмен жұмыс)

І- топ: Физикалық шама

ІІ- топ: ХБЖ.

ІІІ –топ: Құралдар

ІV – топ: Еселік бірліктер

Топтық жұмыс формативті бағалаудың екі жұлдыз, бір ұсыныс түрімен бағаланады.

Кері байланыс

Ментальды карта жасау

Плакат,

маркер,

стикер.

Соңы

13 мин

3 мин

2 мин

Жеке жұмыс. «Бір минут» әдісі.

/Мақсаты- оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді/

Саралау тапсырмалары

1-тапсырма.

Келесі физикалық шамаларды олардың ХБЖ-дегі өлшем бірліктермен сәйкестендіріңіз:

Физикалық шамалар

Өлшем бірліктер

Уақыт

М

Ұзындық

М2

Көлем

М3

Аудан

С

2 – тапсырма

Берілген өлшем бірліктерді түрлендіріңіз:

0,65км = …..м

2,7 м = …..км

0,04 км = ….м

4 см3 = ….м3

8 мм2 = ….м2

365 мм = ….м

  1. л = ….м3

2 – тапсырма.

Оқушы үйінен мектепке дейінгі жолды 15 мин-та жүріп өтеді. Осы уақытты сағатпен, секундпен өрнектеңдер.

3– тапсырма.

Оқушы тапсырманы 50 мин ішінде орындады. Осы уақытты секундпен өрнектеңдер.

4 – тапсырма

Кітаптың ұзындығын, енін және қалыңдығын өлшеңдер. Алынған нәтижені мм, см, дм, м – мен өрнектеңіздер

Бағалау критерийлері

Дискриптор

1.Физикалық шамаларға сәйкес өлшем бірліктерді таңдайды

Физикалық шамалармен олардың өлшем бірліктері арасындағы сәйкестікті анықтайды

2.Үлкен және кіші сандарды жазу кезінде еселік және үлестік қосымшалардың мәнін қолданады.

2. Берілген бірліктерді ХБЖ-де жазады.

3.Еселік бірліктерді қолданады.

3. Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға айналдырады

4.Өлшеу құралдарын қолданады.

4. 1.Кітап ұзындығын, енін, қалыңдығын өлшейді;

2.Нәтижені берілген өлшем бірліктерде жазады.

Сабақ рефлексиясы

«Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»

  1. бүгінгі сабақтан менің білгенім…..

  2. қызықты болғаны…….

  3. қиын болғаны……..

Мен бүгінгі сабақта не үйрендім

бүгінгі сабақтан менің білгенім….

қызықты болғаны…….

қиын болғаны……..

Үйге тапсырма :

Оқулықтағы §3. Физикалық шамалар және оларды өлшеу. Бірліктердің халықаралық жүйесі. 16 бет.

Эксперименттік тапсырма. 19 бет.

Таратпа қағаздар

Стикерлер

Үш түсті стикер

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Топтық, жеке жұмыстар жасағанда оқушылар бір-біріне ықпал жасап қолдау көрсетіп отырады. Қабілеті жоғары оқушылар бірліктердің халықаралық жүйесін ажырата алады. Өз болжамдары мен қорытынды жасай алады.

1.Сұрақтар қою.

2.Критерий мен дискрептор арқылы бағалау.

3. Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы топтар бір-бірін өзара бағалау.

4. Кері байланыс «Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»

Математика(4-сынып)

Жаратылыстану(5-сынып). Бейнекөрсетілім «38 тотықұс»

38 попугаев — YouTube

https://www.youtube.com/watch?v

=WmhtNS1oC6Q

Оқушылар жұптаса, топтық жұмыс жасау кезінде бір-біріне көмектесіп, қиындықтарды жеңіп жеке тұлғалық құндылықтары дамиды.

Рефлексия

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

  • Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?

  • Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарларыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы

Құралдар тізімі:

Торкөз дәптер – 2шт

Әліппе көз дәптер- 2шт

Балапан дәптер:орыс тілінде – 1шт

ағылшын тілінде – 1шт

Түрлі түсті карандаш – 12шт. – 1кор

Жай карандаш – 1шт

Қаламсап – 1шт

Акварель(щетка,посуда) – 1шт

Пеналь – 1шт

Желім – 1шт

Ермексаз(тақтайшасы,пышағы) -1шт

Түрлі түсті қағаз – 1шт

Сурет дәптер – 1шт

Ақ қағаз – 10шт

Қайшы – 1шт

Папка -1шт

Бакирова Асел Алмасбековна

Понравился материал? Поделиться:
Классный учитель