Предпросмотр файла:
Сабақ жоспары: Физикалық шамалар мен өлшеулер
Сабақ: 3 |
Мектеп: №217 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы:
|
Халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты |
7.1.2.1 физикалық шамаларды олардың ХБЖ-дегі өлшем бірліктерімен сәйкестендіру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Оқушыладың барлығы: Физикалық шамалардың өлшем бірлікті ХБЖ-ға айналдыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі: Туынды бірліктерді түрлендіріп, есептер шығарауда қолданады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Тұрмыста және техникада өлшеу құралдар мен жұмыс жасай біледі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдылары |
Білу,Түсіну,Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
1.Физикалық шамаларды біледі. 2.Өлшем бірліктерді ХБЖ-ға айналдыра алады 3.Физикалық шамалардың туынды бірліктерін ХБЖ айналдыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Уақыт,жол,масса.(төменгі сыныптан біледі) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Математика(4-сынып) Жаратылыстану(5-сынып). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Шығармашылық,сын тұрғысынан ойлау,қарым-қатынас жасау қабілеті,жауапкершілік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Не істей алады? Салыстырады,себебін түсіндіреді,дәлелдейді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Физикалық шама, ХБЖ, туынды бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Физикалық шама дегеніміз не? Физикалық шаманы өлшеу дегеніміз не? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Неліктен Халықаралық бірліктер жүйесі қабылданды? Физикалық шамалардың негізгі және туынды бірліктеріне мысалдар келтіріңдер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
|
Ресурстар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 мин
|
|
Бейнекөрсетілім не туралы баяндалды?
/мақсаты-оқушыларға затты көрсетемін. Олардан оның не екенін және сабақпен қалай байланысқанын анықтауды сұраймын/ Жаңа тақырып бойынша физикалық шамаларды өлшейтін қүралдардың суреттері таратылады. Төрт топ осы суреттер арқылы бөлінеді. Топтарда 5 рөлді анықтайды: көшбасшы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушы. Бақылаушының бағалау парағы
|
Таратпа қағаз
38 попугаев — YouTube https://www.youtube.com/watch?v =WmhtNS1oC6Q
Сызғыш, таразы, секундомер, термометр
Сарапшыларға бағалау кесте |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 20 мин |
|
(Мәтінмен жұмыс) І- топ: Физикалық шама ІІ- топ: ХБЖ. ІІІ –топ: Құралдар ІV – топ: Еселік бірліктер Топтық жұмыс формативті бағалаудың екі жұлдыз, бір ұсыныс түрімен бағаланады. Кері байланыс |
Ментальды карта жасау Плакат, маркер, стикер.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 13 мин
3 мин
2 мин
|
|
Жеке жұмыс. «Бір минут» әдісі. /Мақсаты- оқушылар кезек бойынша бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша тоқтаусыз, қайталаусыз және қатесіз сөйлейді/ Саралау тапсырмалары
1-тапсырма. Келесі физикалық шамаларды олардың ХБЖ-дегі өлшем бірліктермен сәйкестендіріңіз:
2 – тапсырма Берілген өлшем бірліктерді түрлендіріңіз: 0,65км = …..м 2,7 м = …..км 0,04 км = ….м 4 см3 = ….м3 8 мм2 = ….м2 365 мм = ….м
2 – тапсырма. Оқушы үйінен мектепке дейінгі жолды 15 мин-та жүріп өтеді. Осы уақытты сағатпен, секундпен өрнектеңдер.
3– тапсырма. Оқушы тапсырманы 50 мин ішінде орындады. Осы уақытты секундпен өрнектеңдер.
4 – тапсырма Кітаптың ұзындығын, енін және қалыңдығын өлшеңдер. Алынған нәтижені мм, см, дм, м – мен өрнектеңіздер
Сабақ рефлексиясы «Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»
Үйге тапсырма : Оқулықтағы §3. Физикалық шамалар және оларды өлшеу. Бірліктердің халықаралық жүйесі. 16 бет. Эксперименттік тапсырма. 19 бет. |
Таратпа қағаздар
Стикерлер
Үш түсті стикер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Топтық, жеке жұмыстар жасағанда оқушылар бір-біріне ықпал жасап қолдау көрсетіп отырады. Қабілеті жоғары оқушылар бірліктердің халықаралық жүйесін ажырата алады. Өз болжамдары мен қорытынды жасай алады. |
1.Сұрақтар қою. 2.Критерий мен дискрептор арқылы бағалау. 3. Екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы топтар бір-бірін өзара бағалау. 4. Кері байланыс «Мен бүгінгі сабақта не үйрендім»
|
Математика(4-сынып) Жаратылыстану(5-сынып). Бейнекөрсетілім «38 тотықұс» 38 попугаев — YouTube https://www.youtube.com/watch?v =WmhtNS1oC6Q
Оқушылар жұптаса, топтық жұмыс жасау кезінде бір-біріне көмектесіп, қиындықтарды жеңіп жеке тұлғалық құндылықтары дамиды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мен өз жоспарларыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Дүйсенбай Аяжан Айдосқызы
Құралдар тізімі:
Торкөз дәптер – 2шт
Әліппе көз дәптер- 2шт
Балапан дәптер:орыс тілінде – 1шт
ағылшын тілінде – 1шт
Түрлі түсті карандаш – 12шт. – 1кор
Жай карандаш – 1шт
Қаламсап – 1шт
Акварель(щетка,посуда) – 1шт
Пеналь – 1шт
Желім – 1шт
Ермексаз(тақтайшасы,пышағы) -1шт
Түрлі түсті қағаз – 1шт
Сурет дәптер – 1шт
Ақ қағаз – 10шт
Қайшы – 1шт
Папка -1шт
Бакирова Асел Алмасбековна